Kobanê Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Merwa Dirêi, Türk devletinin Kürt halkına dönük politikasının yeni olmadığını söyledi. Türkiye'nin bölge halklarına karşı Osmanlı politikalarını yürüttüğünü ve işgal alanlarını genişletmek istediğini belirtti.

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik tehditleri devam ederken diğer yandan 'güvenli bölge' bahanesiyle bölge halkını 'terörist' olarak lanse ediyor. Kobanê Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Merwa Dirêi, konuya ilişkin ANHA'ya konuştu. Merwa Dirêi, Türk devletinin uygulamalarını 'insanlık dışı' olarak nitelendirdi, özellikle Efrin'de, Osmanlı politikaları yürüttüğünü söyledi.

Merwa şöyle devam etti: "Türk devletinin bölgeye yönelik tehditleri halkın iradesini kıramaz. Aksine Kuzey ve Doğu Suriye halkının Demokratik Ulus projesini gerçekleştirmekteki ısrarını arttırıyor, halklar arasında ortak yaşam ilkesini güçlü kılıyor."

Merwa, Rojava Devrimi'nin başlamasıyla birlikte Türk devletinin saldırılarını yoğunlaştığını belirterek, tüm yöntemlerle bölgenin güvenliğini ve halklar arasındaki kardeşlik bağlarını bozmayı amaçladığı kaydetti. Bu amaçla Türkiye'nin DAİŞ'e destek verdiğini dile getiren Merwa, halkların irade ve mücadeleyle, Türk devletinin işgal politikalarını boşa çıkardığını ifade etti.

Bölgede terör faaliyetleri yapan DAİŞ çetelerinin yargılanması için mahkeme kurulması gerektiğine dikkat çeken Merwa devamla, "DAİŞ yenilgisinden sonra, bütün ülkeler, terörün tamamen bitmesi istiyorsa, uluslararası bir mahkemenin kurulması için çalışmalıdır" ifadelerinde bulundu.

Kobanê Kantonu Meclisi EşBaşkanı Merwa Dirêi konuşmasını şu sözlerle bitirdi: "Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan topraklarımızda Türkiye'nin ilerlemesine asla izin vermeyiz."

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It