Suriye'deki savaşın uzun sürmesinin temel sebebinin Türk devleti olduğunu belirten Hindirîn Sîno, sorunların iç diyaloglar ile çözülebileceğini vurguladı.

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük işgal tehditlerine tepkiler artarak devam ediyor. Suriye Gelecek Partisi Örgütleme Bürosu Yöneticisi Hindirîn Sîno, Türk devletinin, DAİŞ çetelerinin yenilmesi ve AKP'nin son seçimlerdeki başarısızlığından dolayı içeride yaşadığı sorunları işgal saldırıları ile gizlemek istediğini belirtti. Hindirîn, Türk devletinin bir diğer amacının ise Kuzey ve Doğu Suriye'de DAİŞ'ten özgürleştirilen alanları işgal etmek olduğunu söyledi.

'İşgal saldırıları büyük tehdit yaratır'

Türk devletinin Suriye'deki savaşın daha fazla derinleşmesini istediğini belirten Hindirîn, "Bunu da çete gruplarına olan desteği ve Suriye'deki toprakları işgal ederek yapıyor. Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük her saldırı, bölgede yeni bir krize neden olacak" dedi. Türk devletinin olası saldırısının tutuklu bulunan binlerce DAİŞ çetesinin kontrolünü zorlaştıracağını belirten Hindirîn, bu durumun da bölge başta olmak üzere tüm dünya için büyük tehdit oluşturacağını söyledi.

'Sorun diyaloglar ile çözülür'

Suriye'deki krizin birlik ve diyaloglar ile çözüleceğini vurgulayan Hindirîn, "Suriye krizinin çözümü Suriyelilerin elindedir. Dış müdahalelerin engellenmesi için iç diyalog toplantılarının devam etmesi gerekmektedir. Bu da Türk devletinin Suriye'ye yönelik yapmak istediği komplo ve sömürge politikalarını boşa çıkaracaktır" ifadelerini kullandı.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It