QSD, Dêra Zor'da Heqil Omer'de DAİŞ'in bittiğini ilan eden açıklamayı yapıyor. Yaşamını yitiren 11 bin savaşçıyı anan QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, DAİŞ'e karşı zaferlerinin en önemli nedeninin demokratik ulus, kadın özgürlüğü, ortak yaşam ve halkların kardeşliğini esas almaları olduğunu ifade etti.
Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) Dêra Zor'un Hecin beldesine bağlı Baxoz köyünde DAİŞ'e karşı gerçekleştirdiği son operasyonların da bitmesi ile "Cizre Fırtınası" hamlesi son buldu.

Dünya halklarına zaferi ilan QSD güçleri, uluslararası koalisyon ile birlikte açıklama yapıyor.

Askeri tören esnasında bando takımının "Ey Reqîb" marşıyla birlikte tören başladı.

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Omer Petrol Sahası'nda yaptığı açıklamada, DAİŞ'in elindeki son alan Baxoz'da da işgalin sona erdiğini ve DAİŞ'in yenilgiye uğradığını ilan etti. DAİŞ'e karşı direnişin sembolü olan Kobanê savaşının, DAİŞ'in bitişinin başlangıcı olduğunu ve 5 yılın ardından DAİŞ'in sahada yenilgiye uğradığını ilan ettiklerini belirten Mazlum Kobanê Ebdi, Suriye topraklarının 52 bin kilometrekaresini özgürleştirdiklerini belirterek, DAİŞ'e karşı savaşta 11 bin savaşçının yaşamını yitirdiğini, 21 bin savaşçının yaralandığını belirttti. Ebdi, yaşamını yitiren tüm savaşçıları anarak, yaralılara şifa dileklerinde bulundu.

DAİŞ'e karşı mücadelede yeni bir aşama başlattıklarını duyuran Ebdi, DAİŞ'in uyuyan hücrelerinin varlığına dikkat çekerek, hala tehdit oluşturduğunu, DAİŞ'e karşı mücadelenin devam edeceğini kaydetti.

Ebdi, DAİŞ'e karşı zaferlerinin en önemli nedeninin demokratik ulus, kadın özgürlüğü, ortak yaşam ve halkların kardeşliğini esas almaları olduğunu ifade ederek, birçok halktan savaşçıların ve enternasyonalistlerin DAİŞ'e karşı savaşta bir araya geldiğini kaydetti.

Şam yönetimine de diyalog sürecini tercih etmeye ve Kuzey Doğu Suriye'deki idareyi ve Demokratik Suriye Güçlerini tanımaya dayanan politik bir çözüme ulaşmak için pratik adımlar atmaya çağırdı.

Türkiye'ye de Suriye'nin iç ilişkilerine müdahale etmekten vazgeçmeye çağıran Ebdi, Suriye topraklarından, özellikle Efrin'den çıkmaya çağırdı. Ebdi, Türkiye'den tehditleri bırakmasını isteyerek, karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilişkilerin esas almaya çağırdı.

Ebdi'nin açıklamasının tamamı şu şekilde: "Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanlığı olarak, tüm savaşçılarımızı ve bizimle aynı hendeklerde savaşan ortaklarımız adına DAİŞ örgütünün yenilgisini ve elindeki son alanda olan Baxoz'da da hâkimiyetinin sona erdiğini ilan ediyoruz.

Güçlerimiz, El Kaide ve bölge güçleri tarafından destek alan ortaklarını kendi imkanlarıyla 2012 ve 2013 yıllarında kahramanca direnerek yenilgiye uğratmıştır. Bölgelerimiz 2014 yılı başlarında bölge güçlerinin desteklemesiyle DAİŞ çetelerinin kanlı ve vahşi saldırılarına uğramıştır. Ancak Kobanê savaşı teröre karşı tüm dünyanın direniş sembolü olmuş, DAİŞ'in yenilgisinin başlangıcı olmuştur. İşte bugün 5 yıllık savaşın ardından DAİŞ'in sahada yenilgiye uğradığını ve insanlığa karşı tehdidinin kalktığını duyuruyoruz.

Kuzey ve Doğu Suriye'de 5 milyon insanın terörden kurtulması ve Suriye topraklarının 52 bin kilometresinin özgürleşmesi, insanlığa karşı terör tehdidinin ortadan kalkmasıyla sonuçlanan DAİŞ'e ve El Kaide'ye karşı savaştaki kazanımlarımızla gurur duyuyoruz.

Bu zafer büyük bedellerle elde edilmiş, 11 binden fazla komutan ve savaşçımız şehit olmuştur. Ayrıca siviller DAİŞ terörünün hedefi olmuştur. Aynı zamanda 21 binden fazla savaşçımız da yaralanmıştır. Tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyor, tüm yaralılara şifa diliyoruz. Onların fedakârlıkları olmasaydı, bu zafer elde edilemezdi. Teröre karşı savaşta yer alan tüm taraflara, DAİŞ'e karşı Uluslararası Koalisyon'a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

QSD'nin teröre karşı zaferinin en önemli nedeni, demokratik yöntemlerle hareket etmesi; Kürt, Arap, Süryani, Asuri, Türkmen, Çeçen, Çerkez ve enternasyonalist savaşçıların Demokratik Suriye Güçleri çatısı altında bir araya getiren demokratik ulus, kadın özgürlüğü, ortak yaşam ve halkların kardeşliği ilkelerini esas almasıdır.

Demokratik Suriye Güçleri özgürleştirilen bölgelerin halklarına kendi yönetim ve güvenlik kurumlarını oluşturması, bölgelerde istikrarın gerçekleşmesi amacıyla demokratik seçimlerle kendi yönetim meclislerinin kurulması için destek olmuştur.

DAİŞ terörünün tamamen yok edilinceye dek savaşımızın devam edeceğini belirtiyoruz. Aynı zamanda tüm dünya kamuoyuna DAİŞ teröristlerine karşı mücadelede yeni aşamayı başlattığımızı duyuruyoruz. Bu da hala bölge ve tüm dünya için tehdit oluşturan DAİŞ örgütünün hücre yapılanmalarının yok edilmesi için Uluslararası Koalisyon güçleriyle koordineli olarak askeri ve güvelik yöntemleriyle gerçekleşecektir."

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It