Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Ebid Hamid El-Mihbaş, Fransa ile gerçekleşen görüşmesinin sonuçlarını açıkladı. Özerk Yönetim'in inşa sürecinin gerçekleştiği bir dönemde böyle bir görüşmenin önemli olduğunu belirten El-Mihbaş, Fransa cumhurbaşkanının her türlü desteği kendilerine sunduğunu söyledi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Genel Meclisi, Adalet Meclisi'nin kuruluşu ve Fransa'yla gerçekleşen görüşmenin içeriğine ilişkin Girê Spî'nin Eyn İsa ilçesinde bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan El-Mihbaş, Fransa'nın daveti üzerine Fransız hükümetiyle bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı ile Élysée Sarayı'nda bir araya geldiklerini belirten El-Mihbaş, Fransız yetkililerin kendilerini sıcak karşıladığını söyledi.

El-Mihbaş, görüşmede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve danışmanları hazır bulunduğunu ve Fransa'nın, görüşmede Özerk Yönetim'e destek için değerlendirmelerde bulunduklarını kaydetti.

Özerk Yönetim'e doğrudan ve sınırsız destek

El-Mihbaş, Özerk Yönetim'in çalışmaları hakkında Fransız yetkililere bilgi verdiklerini, Macron'un Özerk Yönetim ve QSD'ye doğrudan, sınırsız destek vurgusunda bulunduğu kaydetti.

Özerk Yönetim heyetinin Suriye anayasası hazırlıklarına katılımda da Macron'dan destek aldıklarını dile getiren El-Mihbaş, yeni kurtarılan bölgeler başta olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye'de hizmet ve sosyal alanda da Fransa'nın mali destekte bulunmayı beyan ettiğini söyledi.

Sınır güvenliği

Ebid Hamid El-Mihbaş, sınır güvenliğine ilişkin görüşmede ele alınanları şöyle anlattı: "Görüşmede Türkiye sınırı üzerinde güvenlik konusu da ele aldık. Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırıların yasaklanması görüşmede ön plana çıktı. Görüşmedeki taleplerimizden biri de bölgeye yönelik tehditlerin önünü almaktı. Fransa hükümeti bu konuda olumlu yanıt verdi."

Uluslararası mahkeme

Görüşmede ele aldıkları en önemli gündemlerden birin DAİŞ'li tutuklular olduğunu kaydeden El-Mihbaş, şöyle devam etti: "Uluslararası ve bölgesel bazda hukukçuların desteği ile bölgede bir mahkemenin kurulması, Kuzey ve Doğu Suriye'ye lojistik ve hukuki destekte bulunulması önerisi sunduk. Fransa cumhurbaşkanı çetelerin cezalandırılması gerektiğini söyledi, Fransa ve tüm dünya için terörle mücadele etmesinden ötürü QSD'ye teşekkür etti."

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Ebid Hamid El-Mihbaş, son olarak Fransa ziyaretlerinin olumlu geçtiğini belirtti.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It