Yorumlar   

Ömer
+1 #5 Ömer 17-04-2018 09:38
Yazar birçok yazısında yalnız kaldığını, bırakıldığını belirtmektedir.

Bu durumda, ya sivil itaatsizlik tezi yanlıştır ya da oluşmuş siyasi kültür buna izin vermemektedir.

Şu kolaylıkla tespit edilebilir: PKK dışındaki Kürt siyaseti de sivil itaatsizliğe kapalı bir kültür örgütlemektedir . Bir adım daha atıp şu da söylenebilir: Kürt aydını da bu kültüre kapalıdır.

Bu tip durumlarda, ya siyasi karar alıcıların net bir çizgi değişimini zorlaması gerekir ya da mevcut siyasi karar alıcılar dışında uzun vadeli ve sabır isteyen çevrelerin oluşmasına yatırım yapmak gerekir. Sanıyorum yazarın acelesi vardı ve var olmaya devam ediyor.
Alıntı | Yöneticiye raporla
Ömer
+1 #4 Ömer 17-04-2018 09:18
Yazar yıllardır sivil itaatsizliğin eksen alındığı bir mücadele tarzının benimsenmesini savunuyor. Bu görüşünü paylaşıyorum.

Paylaşmadığım görüşleri ise:

1) Türk siyaset çerçevesini kabul ediyor ve dolaysız, iç içe geçmiş bir Kürt-Türk birlikteliğini esas alıyor. Türk siyasetine bağımlı bir Kürt siyaseti öneriyor.

2) PKK'nin sivil itaatsizlik eksenli bir mücadele anlayışına sahip olmadığını görmezden geliyor. Sivil itaatsizlik PKK'nin itiraz edebileceği bir mücadele tarzı değil, fakat halihazırda geliştirmek istediği bir mücadele tarzı da değil. PKK'yi bir kenara koyup HDP'yi eleştirmek makul değil.

3) HDP yasal çerçevede hareket ediyor diye, sivil itaatsizliğin adresi olmak zorunda değil. Sivil itaatsizlik= Yasallık denklemi yanlıştır. Sadece örtüşme olabilir - ki açık hedef halindeki HDP'nin seçim partisi olmanın ötesinde bir işlev edinip edinemeyeceği tartışmalıdır.
Alıntı | Yöneticiye raporla
süleyman
+1 #3 süleyman 16-04-2018 10:36
iyi, doğru ve haklı olarak yazmışsınz ama,sayin Alınak, sormazlar mı şimdiye kadar neredezdiniz? Bugün mü bunlar aklınıza geldi. Yukarda söyledikleriniz yıllar öncesinden yapılması gereken, temel haklara dayalı demokratik bir politika ürünü. Eğer politik öncüler bir halka yarattığı değerlere sahip çıkması öğretilmemişse kusur kimin ?
Alıntı | Yöneticiye raporla
cabbar dogan
-1 #2 cabbar dogan 15-04-2018 22:17
chp akp arasındaki bir olmadığı anlayan siyasetçi lazım
Alıntı | Yöneticiye raporla
Miho
0 #1 Miho 15-04-2018 18:09
Bekara karı boşamak ne de kolaymış.
Degirmeni su götürmüş sen düşmşün çeq çekıqın derdine.
Elindeki mızrağı karşıtlarınızın ayaklarına degil,gücünüz varsa kalbine yönlendirin.
¨Halkı tehlikeye atmadan, öyle şok edici sivil itaatsizlikler geliştirilirdi ki, AKP diktatörlüğü yaptığına ve yapacağına bin pişman edilirdi.¨Bir tarafta sümürgeci faşist bir devlet,diger tarafta sivil itiatsizlikle,d evlet kuranlar yada,diktatörlü kleri bin pişman edecek olanlar,Yeter artık düşün bu mazlum halkın yakasından,made mki doğru yolu bilmiyorsunuz yada,bildirmekt en korkuyortsunuz, sesinizi çıkarmamak daha iyi olmazmı? 40 Yıldır bu halkı Beyaz saray yada Kıremlin kapılarında avuç açtıranlar,sizi n kendinize saygınız kaldımı?benimki kalmadı sizi bilmem.
Alıntı | Yöneticiye raporla
FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It